Három éve először két százalék alá csökkent az éves infláció Németországban: a szövetségi statisztikai hivatal kedden közölt előzetes adatai szerint augusztusban 1,9 százalékos volt a fogyasztói árak átlagos emelkedése az egy évvel korábbihoz képest.
Júliusban kilőtt az addig kötelező akciózásban részt vett termékek ára – derült ki a KSH ma reggel közzétett részletes adataiból.
A szlovák statisztikai hivatal hétfőn közölt adatai szerint júniusban nem változtak a fogyasztói árak havi szinten, így az éves inflációs ráta 2,1%-on állt. Ez az érték megfelel az elemzői várakozásoknak és három éve a legalacsonyabb szintet jelenti.
Júniusban az éves infláció Romániában 4,9 százalékra csökkent – jelentette csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS). Ez volt az ötödik egymást követő hónap, amikor lassult a fogyasztói árindex növekedése; májusban még 5,1 százalék volt az éves inflációs ráta.
Júniusban a vártnál nagyobb mértékben mérséklődött az éves infláció Kínában: a nemzeti statisztikai hivatal szerdai jelentése szerint éves alapon a várt 0,4 százalékkal és az előző havi 0,3 százalékkal szemben 0,2 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az elmúlt egy évben az ülőgarnitúrák, konyhaszekrények és étkezőasztalok ára nem mutatott jelentős növekedést. Az infláció hatása ezekre a termékekre minimális volt. A legnépszerűbb IKEA-termékek árait is megvizsgálta cikkében a Pénzcentrum: március óta a legtöbb elem ára változatlan maradt.
Törökországban éves és havi szinten egyaránt lassult az infláció júniusban.
Lengyelországban az elemzők által várt stagnálás helyett nőtt, és március óta a legmagasabb volt az infláció idén júniusban.
Japánban 2,8 százalékra, háromhavi csúcsra nőtt az éves infláció májusban az áprilisi 2,5 százalékról a pénteken ismertetett kormányzati adatok szerint.
Újra legalább két kamatvágást áraznak a piacok az Egyesült Államokban, ami elkezdte gyengíteni a dollárt. Mindez már nagy megkönnyebbülést jelenthet több nagy jegybanknak a világon.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A műsor első részében az áprilisi inflációs adatot elemeztük, amely alapján egy időre vége lehet az árcsökkenés időszakának. Vendégünk volt Madár István, a Portfolio vezető markoelemzője. A második blokkban arról volt szó, hogy mekkora kamatterhet jelentenek az államnak a lakossági állampapírok és miben érdemes gondolkozni, ha a Prémium Magyar Állampapír kamatát már nem tartjuk elég vonzónak. Erről Árgyelán Ágnest, a Portfolio pénzügyi elemzőjét kérdeztük.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter tegnapi értékelése szerint az üzemanyagkereskedők eleget tettek a kormány kérésének, a hazai piacon forgalmazott benzin- és dízel ára elérte a szomszédos országok áraiból képzett referenciaértéket. Továbbra is közelről figyeli a kormányzat az üzemanyagpiaci folyamatokat, ezért elemzésünkben megnézzük, hogy az Európai Bizottság legfrissebb adatai alapján jelenleg hol helyezkedik el a régiós mezőnyben a magyar benzin és dízel.
Az Európai Bizottság adataira támaszkodva a KSH heti rendszerességgel teszi közzé a saját régiós üzemanyagár-rangsorát péntekenként, ami azért fontos, mert ez a statisztika fogja az alapját adni egy esetleges kormányzati beavatkozásnak az üzemanyagpiacon. A hivatal módszertanának torzító hatásai miatt mi is elvégezzük a regionális összehasonlítást - a számításba vett országok köre azonban azokra korlátozódik, amelyek valós alternatívát nyújthatnak a hazai autósok számára, ha túl drágának találnák a benzint a magyar kutakon. Vajon mekkora a különbség a két módszertan által kalkulált régiós átlagárak között, és mennyire tér el ezektől a hazai üzemanyagár? Változhat a KSH módszertana?
Japánban az elemzők által várt szintre, 2,7 százalékra lassult az éves infláció márciusban a februári 2,8 százalékról a pénteken ismertetett kormányzati adatok szerint.
Márciusban ötéves mélypontra mérséklődött az éves infláció Lengyelországban a lengyel statisztikai hivatal hétfőn ismertetett végleges adatai szerint.
Az EU-ban 3,1 százalékos volt a januári infláció éves összevetésben, míg az eurózónában 2,8. A hazai 3,7 százalékos áremelkedés a kilencedik legmagasabb - derül ki az Eurostat adataiból.
Hasznos, gyakorlati, érthető.
Több száz, kihasználatlan páncélos áll a raktárakban
Állítólag még a tesztfázisban lévő Kedr rendszert használták.
Sok útvonalat érint.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?